Изпълнителна агенция по лекарствата ще продължи да издава разрешителни за употреба на лекарствени продукти по сега действащата тарифа. Тя бе приета с Постановление на Министерски съвет през 2012 г. Тарифата остава в сила докато Министерство на финансите изготви нова методика за определяне на разходоориентиран размер на таксите по Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност и разходването им.
Досегашният размер на таксите ще се прилага и при регистрация на хомеопатични продукти, издаване на разрешения за търговия на едро и на дребно с лекарствени продукти, за производство на лекарствени продукти и промени в тях и др.
Очаква се през юни т.г. в тарифата на агенцията да бъдат въведени такси за четири нови административни режима. Те се отнасят за регистрация на производители, вносители и търговци на едро с активни вещества; регистрация на посредници в областта на лекарствените продукти; инспекции на вносители и търговци на едро с активни вещества; оценка на иформация, свързана с лекарствената безопасност на лекарствен продукт. Новите такси ще влязат в сила след като Министерски съвет приеме Постановление за изменение и допълнение на тарифата. Очаква се таксата да e около 500 лева за всеки един от четирите административни режима.
Изпълнителна агенция по лекарствата обработва над 10 000 искания годишно за издаване на разрешения за регистрация на лекарствени продукти, промени в разрешения за употреба и търговия на лекарствени продукти, както и промени и разширяване на обхвата на лицензите. Агенцията контролира близо 4000 аптеки и 200 търговци на едро. В ИАЛ работят 196 експерти и служители. Държавният орган се управлява от изпълнителен директор, а с промени в устройствения правилник от 2013 г. е въведена и длъжността на заместник-изпълнителен директор.